Bebeklerde uyku eğitimi nasıl olmalı?

by Ahmet Erduğan / 31 August 2021 / Published in Design, Technology

Son zamanlarda sıklıkla duyuyoruz çevremizden uyku eğitimi konusunu. Bu eğitimin asıl amacı mama vermeden, ayakta veya kucakta sallamadan bebeklere desteksiz uyku sağlamak gibi bazı anektodlar içeriyor…

Uyumak, bebeklere ebeveynler tarafından öğretilebilen bir kavram aslında. Bu eğitime ne kadar erken başlanırsa (4 ay sonrası) o kadar hızlı sonuçlar verebiliyor. Geceleri kesintisiz bir uykuyu hangimiz istemeyiz ki?

Bebekler düzeni severler ve alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemezler. Dolayısıyla siz bebeğinizi nasıl ve ne şekilde uyutuyorsanız, gece uyandığında farklı bir ortamdaysa bu durumu yadırgıyor ve sıklıkla uyanıyorlar.

Bunun sonucu uykusuz geceler, huysuz çocuklar ve yıpranmış ebeveynler doğuruyor.

Aslında biraz kararlılık ve sabırla bu işi çözmek gayet mümkün. Tabi bu eğitime başlarken çocukların nasıl bir ortamda uyuyacağı ve nerede uyuyacağı da oldukça önemli.

Oda sıcaklığı 20- 21 derece olmalı ki çocuklar serin ortamda uyumayı severler. Yatakları ortopedik ve kumaşının hava geçirgenliğinin yüksek olması önemli bir nokta. Aynı zamanda, bebek yatağının doğal dolgu malzemelerinden oluşması ve yatak kumaşının organic cotton (pamuk) olmasında fayda var.

Sakin müzikler seçmekse yine bebeği uykuya geçişe bu süreçte kolay hazırlayabilir.

Yani uygun uyku koşulları sağlandıktan sonra bu eğitime rahatlıkla başlamak mümkün. Ben bir ikiz annesi olarak aldığım en doğru kararın uyku eğitimi vermek olduğunu söyleyebilirim.

Uyusunda büyüsün bebişler evet… Ama bir de ”Mutlu Anne Mutlu Bebek” diye bir gerçeğimiz olduğunu da unutmamalı

Etiket Bulutu:
TOP