Büyüme periyotlarına göre bebeklerde uyku düzeni

by Ahmet Erduğan / 31 August 2021 / Published in Design, Technology

Önceki yazılarımda bebeklerin uyku kalitesini artırmak ve annelerin ilk zamanlardaki bu sıkıntılı süreçte daha az efor sarfetmesi adına tercih etmesi gereken farklı yatak alternatiflerinden bahsetmiştim…

Şimdi isterseniz gelin, bebeklerin doğru uyku düzeninin nasıl olması gerektiğine değinelim…

İlk haftalarda; bebeklerde gece/gündüz ayrımı henüz oluşmadığından dolayı, gündüz uykuları ile birlikte bebekler toplamda 18 saat uyuyabiliyorlar. Hani o, bebeğimizi uyurken çok fazla özlediğimiz, beslenip hemen uykuya daldıkları zamanlar, annelerimizden duymaya artık alıştığımız o cümledeki gibi:

‘’Bu daha en kolay zamanları, şimdi onlar uyku bebeği çocuğum’’

Bu durum büyüme periyotlarına göre farklılık gösteriyor, ilk 3-6 ay gece ve gündüz olmak üzere bebekler; genellikle gündüz 2-3 saat gece ise kesintisiz 9 saat yani ortalama 14-16 saat uyuyabiliyorlar… Pek tabi bu aylarda gece beslenmeleri de devam ediyor. Ben bu dönemde ikizlerimi gece 23:30 gibi beslerdim. Herhangi bir sıkıntıları yoksa (diş, gaz sancısı vb.) sabah 6:00’ya kadar uyurlardı.

6-12 ay arasında ise artık gündüz uykuları 2-3 saat olmak üzere 2’ye düşüyor. Yine toplamda 13-14 saat uyuyabiliyorlar.

Kendi kendinize şunu sorduğunuzu duyar gibiyim: ‘’Peki bu uyku geçişlerini nasıl anlayacağım?’’ Çok kolay! Bebeğiniz saati geldiğinde uyumayarak yada direnerek 2 uykuya geçmek istediğini size mutlaka belli ediyor, sabredin; göreceksiniz…

Benim ikizlerim; uyku konusunda öyle yatırıp sabaha kadar deliksiz uyuyan çocuklardan maalesef olamadı. Bu süreç öyle çok değişkendi ki bazen 1 hafta ‘’Evet artık kesintisiz uyuyorlar’’ derken, hooop diğer hafta her saat başı uyanabiliyorlardı.

Mutlaka sebepleri vardı tabi… Tahmin edersiniz ki, diş çıkarma bu süreci zorlaştıran en temel konulardan biri ve 2 yaşına kadar devam ediyor. Hasta oldukları zamanlarda ise burunları tıkalı olduğundan nefes alamama durumları ya da gaz sancıları uykularını bölüyordu. Bu konuda kendimce uyku ritüelleri geliştirdim, onları da sizlerle bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Bana sorarsanız, ben bebeklerime uyku eğitimi vermek fikrini denemeyi hiç düşünmedim, çünkü ağlatarak bebeği uyutmayı doğru bulmuyorum. Hatta öyle ki bebek ağlamaktan kussa dahi bu durumu normal karşılayan eğitimler bunlar. Belki anne baba bu durumda 1 hafta sonra çok rahat edebilir, fakat ben bu yöntemin bebeklere travma yaşattığını düşünüyorum.

O yüzden ikizlerimi, annem usulü kucakta pış pışlama, ayakta sallama ya da yatağında sırtlarını sıvazlayarak uyutmayı deniyorum. Kızlarım şimdi 15 aylık oldular ve uykuları nispeten düzene girdi diyebilirim. Gündüz uykularında 1 saatin altında uyuyorlarsa mutlaka tekrar uyutuyorum. Gece uyandıklarında ışık açmadan tekrar uykuya geçmelerini sağlıyorum ki, uyku saatlerinin olduğunu bilsinler.

Annem hep: ‘İlk 2 sene uyku düzenleri böyle… Sonra zaten ayaklanıp o kadar yorulacaklar ki uykuları düzene kendiliğinden girecek. Hatta dur sen daha, gelip seninle yatmak bile isteyecekler.’’derdi. Artık uykuları yavaş yavaş düzene giriyor ve evet, tıpkı annemin söylediği yerdeyim…

Bundan sonrası için neler olacak yaşayıp göreceğiz. Onların büyüme ve hayata alışma süreçlerinde yaşadığınız stresi, sıkıntıları olabildiğince az düşünmeye ve bir daha asla geri gelmeyecek acı-tatlı anıların keyfini çıkarmaya çalışın. Çalışın ki, ileride onlara keyifle anlatıp güleceğiniz, altında sihirli anne ipuçları barındıran tecrübeler biriksin.

Ve bir gün onlar da gülümseyerek ‘’Annem der ki’’ desin…

Sevgiyle kalın. 

Etiket Bulutu:
TOP