İkizlerin uyku ritüelleri

by Ahmet Erduğan / 31 August 2021 / Published in Design, Technology

Kızların uyku düzenini oluştururken, onlara uyku zamanının geldiğini anlamalarına dair birkaç ritüel oluşturmam gerekiyordu; çünkü aslında hepimizin bildiği gibi, bebekler düzeni çok severler…

Uyku konusu benim için beslenmeden önce geldiğinden uyku zamanlarını bilmelerini çok önemsiyorum.

Peki uyku geçişlerinde neler yaptım?

Yaptığım ilk şey, yumuşak ve kaliteli malzemeden yapılmış, hani o geçmişten günümüze biraz kirli, biraz bozuk ama sapasağlam gelebilen oyuncakları gibi bir uyku arkadaşı edinmek oldu. Bunun yöntemin işe yarayıp yaramadığı ise bence tamamen şansa bağlı. İkizlerimden Mira, uyku arkadaşına çok kolay alışmışken; Lena 15 aylık olmasına rağmen uyku arkadaşıyla uyumayı hala istemiyor. Yine de bazen farklı oyuncaklarla şansımı denemeye devam ediyorum.

Her gece kızlarımı, düzenli olarak derin uykuya geçirmeden yarım saat evvel odalarına alıp; hikaye okuyup, müzik dinlettim. Bunlar gün içerisinde dinlediklerimizden daha sakinleştirici müziklerdi. Önceki yazılarımda da bahsettiğim White Noise seslerini hala uykuya geçişlerinde ve uyku sırasında açık tutuyorum. Bunun sadece dışarıdan gelen sesleri engellemekle kalmayıp aynı zamanda kızlarımı sakinleştirdiğini düşünüyorum. Bir yetişkin olarak yağmur sesi beni bile dinlendiriyor çünkü:)

Uyku öncesinde kızlarıma mutlaka banyo yaptırıyorum. Kış aylarında soğuk havanın da etkisiyle hastalanmamaları için gündüz, yaz aylarında ise her gün uyku öncesinde mutlaka banyo yaptırıyorum.

Uykuya geçireceğim sırada ‘Şimdi uyku zamanı, uyuycaz, büyüycez’ diyerek ona ne yapacağımızı söylüyorum.

Bebeğin kafasının karışmaması açısından bu ritüelleri tekrar etmek oldukça önemli.

Annemin dediği gibi ‘Bebek düzeni sever çocuğum!’… 

 

Etiket Bulutu:
TOP