Yenidoğan bebeklerin yatak tercihi nasıl olmalı?

by Ahmet Erduğan / 31 August 2021 / Published in Design, Technology

İlk yazımda da bahsettiğim gibi bebeklerde yatak seçimi özellikle gelişim açısından oldukça önemli. Tercih edeceğimiz yatakların alerjik olmaması yarı ortopedik olmasından bahsetmiştik…

Yatak seçimi kadar önemli bir konu da mobilya seçimi…

İlk 3 ay eskilerin ‘uyku bebeği’ diye tabir ettiği bebeğimiz gerçekten de vaktinin çoğunu yatakta geçiriyor. Mobilya seçimi anneye veya bebeğe göre değişebiliyor.

Peki alternatiflerimiz neler?

1- Bebek Beşiği veya Anne Yanı Yatak

Anneler bebeklerini ilk 3 ay sıklıkla emzirdikleri için ve yanında yatırması gerektiğinden beşik ve anne yanı yatak doğru bir çözüm. Böylece hem anne bu süreçte daha az yoruluyor hem de bebeğinin isteğine hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor. Uzmanlar bebeklerin anneyle aynı yatakta yatmasını önermiyor. Çünkü bu durum ABÖS (Ani bebek ölümleri)e yol açabiliyor. Anne, bebeği emzirirken yorgun düşüp uyuyakalabilir veya çocuğu ezebilir. Dolayısıyla bu seçenek tercih edilebilir.

2- Park Yatak 

 Bu yataklar 0-3 yaş arası kullanılabiliyor olup, bebeğin ilk aylarında yatak ve ilerleyen zamanlarda hem yatağa ek olarak oyun alanı gibi pratik bir çözüm sağlıyor. Mobilya almayı tercih etmiyorsanız hem ekonomik hemde ergonomik olan park yataklar doğru bir seçim. 

3- Bebek Mobilyaları 

 Doğumunuza 4 ay kala mobilyalarınızı almış olmanızda fayda var. Bebek odasının yaklaşık bir ay kadar havalandırılması ve duru su ile temizlenmesi öneriliyor. Koku bebekleri fazlasıyla etkilediği için havalandırılmayan mobilyaların kokusu kıyafetlere sinebiliyor. Mobilyalarınızda kanserojen boyalar ve cilaların kullanılmaması gerekiyor. 


Ben ikizlerimde bebek mobilyasını tercih ettim. İlk günden beri kendi yataklarında yatırıyorum.

İlk 3 ay bebeklerde reflü ve kusma durumları olduğu için yatakların ortasına, açılıp kapanabilen bir kanepe almıştım ve kızlarla aynı odada yatıyordum. Yatak odasında yatırmayı tercih etmememin sebebi iki bebek olduğu için gece uykusuz kalınca ertesi günü sağlam biri ve ya birilerine ihtiyaç duymamdandı. Dolayısıyla ben zaten uykusuz kalıyor, emzirdiğim için eşimi uyutup ertesi günü nöbeti devrediyordum.

Hastalık, gaz vs. gibi acil durumlar ise apayrı bir yazı konusu. İlerleyen dönemlerde bu konularda da tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bebeklerin uyku kalitesi için kesinlikle yataklarında uyutulmaları taraftarıyım. İster sallayarak ister pışpışlayarak uyutun ama mutlaka bebeği yatağına yatırın. Bu sayede hem kendini daha güvende hissedecek hem de yatağına daha kolay alışmış olacak.

Sonuç itibariyle uyku önemli. Gıdadan bile daha önemli bana kalırsa.Tıpkı eskilerin ve annemin de dediği gibi ‘uyusun da büyüsün..’

Etiket Bulutu:
TOP